Op 9 april 2026 is de tijdcapsule (een loden koker) uit 1916 terug geplaatst in het koperen hemelgewelf van het Atlasbeeld van het Koninklijk Paleis Amsterdam. De koker uit 1916 bevatte een beschrijving van de werkzaamheden uit 1915 en 1916.  Deze keer is een beschrijving van de restauratie van het dak van het Koninklijk Paleis Amsterdam (2023 – 2026) in de koker gestopt.

Uitgeschreven tekst tijdcapsule Atlas 1916

INTENDANCE VAN HET KONINKLIJK PALEIS TE AMSTERDAM.

BIJLAGEN: PHOTOGRAFIEN.

Amsterdam, ……… September 1916.

Beschrijving der Restauratie-werken van het Uitwendige aan het Koninklijk Paleis te AMSTERDAM.

L.S.

In October 1912 is door de Firma H.Jansen & E.Steenbergen, Leidschekade 56 Alhier, als aannemer van het timmer- en steigerwerk, de houten hangsteiger aan het Oostelyk fronton geplaatst.

Prof.Alb.Aerts van de Academie van Beeldende Kunsten te Brussel kon eerst 14 Juni 1915 met de restauratie van het Oostelyk fronton beginnen, wegens de Europeesche Oorlog. Deze werkzaamheden waren voltooid op 23 Augustus 1915. Den 25en October 1915 is de steiger verplaatst naar het Westelyk fronton en is die steiger versterkt in kamer No: 137 met een raamwerk geconstrueerd van hout en yzer, volgens ingesloten foto.

Den 5en Juni 1916 is door Prof.Alb.Aerts begonnen met de restauratie van het Westelyk fronton, welke werkzaamheden 16 Augustus 1916 zyn voltooid. Den 10en Mei 1916 is een aanvang gemaakt met het plaatsen van een dubbelen steiger rondom het Atlasbeeld en de Aardbol, welke werkzaamheden den 20en Mei 1916 waren voltooid. Den 11en Juni 1916 is de Aardbol van het Beeld losgemaakt en ongeveer 1 M omhoog gebracht.

Den 22en Juli d.a.v. is door de Firma Winkelman en van der Byl Westerstraat 99 Alhier, begonnen met het repareeren van de bal, al het oude yzerwerk, zynde band en schoren werden verwyderd. Over de breedte van 0.50 M werden rondom de bal nieuwe koperen platen aangebracht en vastgeklonken, wegende 88 K.G. De oude doorgeroeste yzeren band werd door een bronzen rand vervangen, bestaande uit vier stukken, elk wegende 22½ K.G. Rondom de binnenkant van het deksel is een bronzen rand gemaakt, waarop het deksel met 30 stuks halfduims bronzen vleugelbouten wordt vastgeschroefd. Aan de onder-achterzyde is een mangat gemaakt, groot 65 x 42½ c.M.met bronzen rand van 9 K.G., opgesloten met 6 stuks bronzen vleugelbouten.

Een nieuw yzeren kruis, bevestigd aan de bronzen rand met 8 stuks 3/4 dms bronzen bouten met moeren is aan de middenstang verbonden met 8 stuks ½ dms yzeren bouten.Twee nieuwe yzeren schooryzers zyn van de armen naar de top der middenstang aangebracht, opgesloten met koperen spieën.

Aan het Beeld werden de drie yzeren schoorstangen vernieuwd. De scheuren in het Atlasbeeld, gezamenlyke lengte van ong. 10 M, werden autogeen gelascht nadat van de breede scheuren met pastaline modellen waren gemaakt. Op de hals van het beeld, om de yzeren stang werd een bronzen sluitdop gemaakt. Alle bronzen bouten ter bevestiging van de bal werden vastgezet en dichtgelascht.

De Westelyke gevel, tot de onderkant van de bovenramen, werd gevoegd en de slechte steenstukken verwyderd en door nieuwe vervangen, terwyl 32 nieuwe zandsteenen consoles werden aangebracht.

In het najaar van 1916 werden de steigers verwyderd en opgeborgen.

Beleefd verzoek ik ieder die dit schryven leest het weder in de looden doos te doen en die doos weder dicht te soldeeren.

De Opzichter:

[handtekening] J. [onleesbaar]

DOOR DE NAVOLGENDE PERSONEN IS HIERAAN GEWERKT :

Van de firma Winkelman:

L. T. Maij

[onleesbaar]

J. O. Knijper

P. A. Timmer

G. Sabbe

A. v. d. Berkel

W. v. d. Veen

J. J. Hupkes

W. H. F. Meyer

A. Berends

A. Rost

G. [onleesbaar]

E. [onleesbaar]

[metaal werkers]

[onleesbaar]

De Meubelmeester

J. J. v. Hemert

[onleesbaar] Castel

[handtekening] [onleesbaar]

boekhouder firma.

J. Ch. J. Schoonenwolf

J. H. Daff

G. J. Hove Stijgermaker.

W. Denslagen Stijgermaker

W. Denslagen, Stijgermaker,

A. Denslagen. Stijgermaker.

J. J. Vermeulen Timmerman

W. Buys Timmerman

Ed. Vanzandvliet

J. Beeldhouwer