Architecten over Gebouw K en H, Vak K en de publieksentree

Op binnenhofrenovatie.nl vertellen vier architecten over de historische waarde van Hotel Central, de hoogte van Vak K, werkplekken op zolder en het verwachte bezoek van 200.000 scholieren. De serie is een samenwerking met Architectenweb.

Vergroot afbeelding Entree TK
Beeld: ©Rijksvastgoedbedrijf / Absent Matter
Vergroot afbeelding
Beeld: ©Rijksvastgoedbedrijf / de Architekten Cie. / Ernst van Raaphorst

200.000 scholieren

Vroeger kwamen er jaarlijks zo’n 60.000 scholieren naar het parlement. Dat aantal zal na de renovatie oplopen tot 200.000. Met de in 2013 aangenomen motie Heijen is door de Tweede Kamer namelijk de wens uitgesproken om meer scholieren de kans te bieden de Kamer te bezoeken. De oude publieksentree aan de Lange Poten bood onvoldoende ruimte voor al die scholieren. Architect Pi de Bruijn van de Architekten Cie legt uit op Binnenhofrenovatie.nl uit hoe hij ondergrondse ruimte vond om die stroom bezoekers in goede banen leiden:

Vergroot afbeelding
Beeld: ©Fridjof Versnel / Fridjof Versnel

Vak K iets verlaagd

Bij debatten in de plenaire zaal van de Tweede Kamer zitten de kabinetsleden in Vak K. Om te voorkomen dat het kabinet relatief laag zou komen te zitten, is Vak K ten opzichte van het laagste vloerdeel iets verhoogd tot de gemiddelde hoogte van de zaal als geheel. Zo heeft architect Pi de Bruijn van de Architekten Cie de zaal in de jaren tachtig ontworpen. ‘Vanaf het begin heerste onder de Kamerleden echter het gevoel dat ze moeten opkijken naar Vak K’, vertelt De Bruijn op Binnenhofrenovatie.nl. ‘Hoewel dat bouwkundig gezien dus niet zo is, werd dat wel zo ervaren. In de renovatie doen we daar nu wat aan.’

Vergroot afbeelding
Beeld: ©Rijksvastgoedbedrijf / de Architekten Cie. / Berns Architectuur

Gebouw H: ‘historische waarde’

Het voormalige Hotel Central aan de Lange Poten werd na een renovatie in de jaren negentig onderdeel van het Tweede Kamercomplex. Gebouw H, zoals het nu heet, krijgt een nieuw koffielokaal.  ‘Het voormalige hotel is geen monument, maar heeft wel historische waarde. Daarom wil je er zorgvuldig mee omgaan en waar mogelijk het unieke karakter ervan weer zichtbaar maken’, zegt architect Camiel Berns op Binnenhofrenovatie.nl

Vergroot afbeelding entree TK
Beeld: ©Rijksvastgoedbedrijf / WDJA

Gebouw K: extra werkplekken op zolder

Het  voormalige Ministerie van Koloniën, nu gebouw K van de Tweede Kamer, is een ontwerp uit 1860 van architect Willem Rose. Tijdens de renovatie van het Binnenhof wordt het dak verhoogd om op zolder extra werkplekken te kunnen maken. Architect Sander Nelissen van WDJArchitecten vertelt meer op Binnenhofrenovatie.nl over de renovatie.